Αγαπητοί γονείς, μαθητές

Πρώτη μας ευχή για το 2022 να έχετε όλοι και όλες μια Καλή και Δημιουργική Χρονιά, με Υγεία, Δύναμη και Υπομονή! Το 2022 να ξεπεράσουμε την πανδημία και να χαρούμε και πάλι το δώρο της ζωής!

Όπως ήδη θα γνωρίζετε, τα σχολεία θα επαναλειτουργήσουν κανονικά μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων, τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022. Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΥΠΑΙΘ, τα μαθήματα θα συνεχιστούν δια ζώσης με εντατικοποίηση των ελέγχων, με ακόμη περισσότερα  τεστ στα σχολεία.

Συγκεκριμένα:

Προληπτικός έλεγχος

1. Για  την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων, προβλέπεται ένα (1)  επιπλέον self test. Επομένως την εβδομάδα 10-15 Ιανουαρίου θα διενεργηθούν τρία (3) δωρεάν self test αντί για δύο (2) , έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση των μαθητών στο σχολείο:

• την Κυριακή, 9/1 για την προσέλευση της Δευτέρας
  • τη Δευτέρα 10/1 για την προσέλευση της Τρίτης
  • την Πέμπτη 13/1 για την προσέλευση της Παρασκευής

2. Από τη δεύτερη εβδομάδα προβλέπονται δύο(2) self test την εβδομάδα, όπως και πριν:

• τη Δευτέρα, 17/1 για την προσέλευση της Τρίτης
  • την Πέμπτη, 20/1 για την προσέλευση της Παρασκευής

3. Οι δηλώσεις για πιστοποιητικά εμβολιασμού ή νόσησης  ή αρνητικού rapid test ή self test μαθητών που φοιτούν σε δημόσιες σχολικές μονάδες συνεχίζουν  να υποβάλλονται στην πλατφόρμα edupass.gov.gr . Οι μαθητές οφείλουν να έχουν μαζί τους την Σχολική Κάρτα Covid-19, κατά την προσέλευσή τους στο σχολείο.

Επισημαίνεται ότι τα self test θα διατίθενται δωρεάν για όλους τους μαθητές στα φαρμακεία μέχρι και το Σάββατο 8/1/2022.

Διαχείριση κρουσμάτων

1.Σε περίπτωση που ένας μαθητής διαγνωστεί θετικός σε Covid-19, θα μπαίνει σε απομόνωση για πέντε ( 5) ημέρες τουλάχιστον . Η απομόνωση θα διακόπτεται εφόσον α) δεν υπάρχουν συμπτώματα ή  τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο-προεξάρχοντος του πυρετού - υποχωρούν και β) με αρνητικό self test. Εάν ο πυρετός δεν υποχωρεί ή υπάρχει θετικό self-test (ή rapid test) η απομόνωση θα  παρατείνεται, μέχρι την πλήρη υποχώρηση του πυρετού για ένα 24ωρο χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών.

2.Σε περίπτωση που μαθητής  είναι στενή επαφή με κρούσμα επιβεβαιωμένου περιστατικού COVID -19  εκτός σχολείου, ( π.χ. υπάρχει κρούσμα στο σπίτι) ακολουθεί η εξής διαδικασία: : α) οι μη εμβολιασμένοι μαθητές παραμένουν σε απομόνωση για 5 ημέρες και διενεργούν self test την 5η μέρα μετά την επαφή με το κρούσμα.  β) οι εμβολιασμένοι  μαθητές προσέρχονται στο σχολείο κανονικά και κάνουν τρία (3) self test, τις ημέρες 0-1, 3 και  5-7. Ως ημέρα 0 θεωρείται η ημέρα επαφής με το κρούσμα.

3.Σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη, όλοι οι μη εμβολιασμένοι μαθητές θα κάνουν δωρεάν τεστ  κάθε μέρα για 5 ημέρες. Συγκεκριμένα  θα κάνουν δύο (2) rapid test και ένα (1) self  test σε διάστημα 5 ημερών, επιπλέον των 2 σταθερών self test την εβδομάδα, συνολικά 5 τεστ την εβδομάδα. Οι εμβολιασμένοι μαθητές θα κάνουν ένα (1) self test επιπλέον των 2 εβδομαδιαίων self test, δηλαδή συνολικά τρία (3) self test δωρεάν την εβδομάδα.

4. Για τους ανεμβολίαστους μαθητές που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου τριμήνου ισχύει το ίδιο καθεστώς με τους εμβολιασμένους μαθητές και επομένως κάνουν sel test όπως περιγράφεται παραπάνω και δηλώνουν το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα edupass.gov.gr.

Περισσότερες πληροφορίες  για  τις περιπτώσεις ανεμβολίαστων μαθητών που έχουν νοσήσει και για το πότε θα γίνεται τηλεκπαίδευση σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο σύνδεσμο που ακολουθεί:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος