Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 1η Νοεμβρίου 2021, η Σχολική Κάρτα για τα δημόσια σχολεία  εκδίδεται μέσω του edupass.gov.gr.

H λειτουργία της πλατφόρμας edupass.gov.gr αποτελεί ένα επιπλέον εργαλείο για την υγειονομική θωράκιση της δια ζώσης λειτουργίας των δημόσιων εκπαιδευτικών δομών. Χάρη στο  edupass.gov.gr ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας θα μπορεί ανά πάσα στιγμή να επιβεβαιώνει ότι εντός της σχολικής μονάδας βρίσκονται μόνο πρόσωπα (μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί , επισκέπτες),  τα οποία πληρούν τις προϋποθέσεις φυσικής παρουσίας στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία.

Στην πλατφόρμα ενσωματώνονται όλες οι λειτουργίες του self-testing.gov.gr και η διαδικασία έκδοσης της Σχολικής Κάρτας για COVID-19.

Οι μαθητές ή οι γονείς /κηδεμόνες εισέρχονται στην πλατφόρμα  edupass.gov.gr και δηλώνουν την πρόθεση φυσικής παρουσίας  τους στους χώρους του σχολείου, ζητώντας να αποστέλλεται στη θυρίδα της σχολικής μονάδας τους  η κατάστασή τους. Παράλληλα εκτυπώνουν τη Σχολική τους  κάρτα.

Α) Σε περίπτωση που έχουν εμβολιαστεί ή που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου,  η δήλωση αυτή πρέπει να γίνει μία μόνο φορά και

Β) σε περίπτωση υποβολής σε διαγνωστικό ( rapid/PCR) ή αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), όσες φορές απαιτείται από το εκάστοτε ισχύον πλαίσιο , π.χ. για τους μαθητές που δεν έχουν εμβολιαστεί / νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου,  η αντίστοιχη δήλωση στο  edupass.gov.gr πρέπει να υποβάλλεται δύο φορές την εβδομάδα.

Διαβάστε αναλυτικά  το Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων

Από τη Διεύθυνση του σχολείου