Δημοσιεύσεις Μαθητών

Σε αυτή τη σελίδα μπορείτε να πλοηγηθείτε στα άρθρα που έχουν αναρτήσει μαθητές μας.

"Στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων, εμείς οι μαθητές της Δ2 τάξης κατασκευάσαμε  γέφυρες και τις παρουσιάσαμε  στις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου. Κάναμε  έρευνα για τις γέφυρες της Ελλάδας και του κόσμου. Ενημερωθήκαμε για τα είδη τους καθώς και για τη χρήση τους. Το πρώτο βήμα του challenge ήταν να κατασκευάσουμε  χάρτινες γέφυρες τόσο σταθερές ώστε να σηκώσουν  διάφορα προσωπικά μας αντικείμενα. Το δεύτερο βήμα ήταν να κατασκευάσουμε ξύλινες, κινητές υδραυλικές γέφυρες και το τρίτο βήμα η ... παρουσίαση των έργων μας στις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου".

Υπεύθυνη εκπ/κός,  Στέλλα Σουσούνη

Οι μαθητές γράφουν....                                                       Δευτέρα 15 Μαΐου 2023

• STEM challenge με βοηθό ...τη Γεωμετρία στην τάξη μας

Εμείς , οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε1, χωριστήκαμε σε ομάδες, αναλάβαμε από μια γωνία (οξεία, αμβλεία, ορθή) και                                 κατασκευάσαμε σπίτια μόνο με  αυτές τις γωνίες. Τα υλικά που χρειαστήκαμε ήταν μακαρόνια και marshmallows.

• Με αφορμή τα Θρησκευτικά και τον Πύργο της Βαβέλ, φτιάξαμε τι θα συνέβαινε αν μιλούσαμε όλοι άλλες γλώσσες,  αν δεν υπήρχε ήλιος, αν...αν...

• "Το γέλιο αν δεν το βρεις το φτιάχνεις" ! Και επειδή οι μέρες του Μαΐου δεν ήταν και πολύ ... ηλιόλουστες, αποφασίσαμε να φτιάξουμε ένα μπουκέτο με τουλίπες για τον Μάη, με αστείες ιστορίες που μας έχουν συμβεί. Τις διαβάζουμε και μας φτιάχνει το κέφι!

Υπεύθυνη εκπ/κός: Στέλλα Σουσούνη                                                                                                                                                                                          ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

• Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, εμείς οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ2,αφού είχαμε συζητήσει για τη διαφορετικότητα, χωριστήκαμε σε δύο ομάδες, φτιάξαμε δύο διαφορετικά παιδιά, και γράψαμε και ζωγραφίσαμε κάποια χαρακτηριστικά τους. Τέλος  τα συγκρίναμε και είδαμε ότι δεν είναι τόσο διαφορετικά όσο πιστεύαμε.

Υπεύθυνη εκπ/κός: Στέλλα Σουσούνη

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"Εμείς οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ1 τάξης του 3ου δημοτικού σχολείου διοργανώσαμε μια μικρή έκθεση με αντικείμενα από τις αγαπημένες μας συλλογές: πολύτιμοι λίθοι, γραμματόσημα, μετάλλια, πέτρες και κοχύλια, σκίτσα και ζωγραφιές, μακέτες με μνημεία του κόσμου, κουκλάκια και παλιές κάρτες , αυτοκόλλητα, αεροπλάνα και  σημαίες εντυπωσίασαν τους επισκέπτες μας που δεν ήταν άλλοι από τους μαθητές των τμημάτων στου σχολείου μας. Μαζί με τις συλλογές μας μοιραστήκαμε και τις αναμνήσεις μας, τις όμορφες  στιγμές που έφεραν στο νου μας αυτά τα μικρά αλλά πολύτιμα αντικείμενα!"

Ευχαριστούμε για την ευκαιρία που μας δώσατε να τις μοιραστούμε μαζί σας!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

" Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολουθήσαμε σήμερα Τετάρτη,  1/2/2023, τη  δειγματική διδασκαλία στο μάθημα της Φυσικής από  τον κ. Αχιλλέα Παπαγεωργίου στον τομέα της θερμότητας. Συμμετείχαμε όλοι, ήμασταν δημιουργικοί και με τα πειράματα κατανοήσαμε την ενότητα πιο πολύ! Ήταν κάτι που δεν είχαμε ξαναδεί! Σας ευχαριστούμε πολύ!"

Το κείμενο έγραψαν οι μαθητές & οι μαθήτριες της Έκτης τάξης του σχολείου μας.

Στα πλαίσια του μαθήματος  των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων οι μαθητές της τάξης Ε1΄, με την δασκάλα τους κ. Στέλλα Σουσούνη κατασκεύασαν την μουτζουρομηχανή, μια κατασκευή STEM που μετατρέπει την ενέργεια, σαν αυτόματη μηχανή ζωγραφικής. Προχώρησαν ακόμη στην κατασκευή ηφαιστείου και στην αναπαράσταση έκρηξης σε συνεργασία με την Έκτη τάξη. Δημιούργησαν τη δική τους Δανειστική Βιβλιοθήκη αλλά και το δικό τους τραγούδι hip hop στο μάθημα της Ιστορίας.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος