2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου και  οι "Μελωδικές Εξερευνήσεις"  επισκέφθηκαν και φέτος  το σχολείο μας για να  παρουσιάσουν δύο  εκπαιδευτικά μουσικοκινητικά προγράμματα, σχεδιασμένα για τους μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης με στόχο την ενίσχυση της μουσικής παιδείας μέσα από την μουσικοκινητική αγωγή C.Orff.

Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης συμμετείχαν στο μουσικοκινητικό παραμύθι "Το Ταξίδι του Χελιδονιού",  μέσα από μια ανεπανάληπτη βιωματική εμπειρία με συνοδεία ζωντανής μουσικής από ακορντεόν, φλογέρες, γιουκαλίλι και κρουστά όργανα Orff.

Οι μαθητές της Γ΄τάξης συμμετείχαν ενεργά στο διαδραστικό μουσικοκινητικό παραμύθι "Η Μουσική του Νερού" ακολουθώντας τον κύκλο του νερού, σε μια προσπάθεια να ανακαλύψουν μαζί με τον μικρό βοσκό όλες τις μορφές του νερού, με τη βοήθεια της μουσικής.

Ένα μοναδικό μελωδικό ταξίδι μέσα από διαδραστικές αφηγήσεις για την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, την ενσυναίσθηση και την πολυπολιτισμικότητα, πλαισιωμένες από παιχνίδια, χορό, τραγούδια και πολύ κέφι!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος