Σκυταλοδρομία δοκιμασιών μέσα στην τάξη λόγω καρναβαλιού για τους μαθητές της Β2 τάξης!

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και διαγωνίστηκαν σε ζευγάρια. Οι δοκιμασίες  - δραστηριότητες ήταν οι εξής:
1. Ζευγαρώστε τα πιάτα.
2.Στριφογυρίστε το ποτήρι.
3.Φτιάξτε πύργο.
4.Μετακινήστε τα μακαρόνια.
5.Ρίξτε το μπαλάκι μέσα στο ποτήρι.
    Τα παιδιά το καταδιασκέδασαν!!!

Υπεύθυνη Εκπ/κός : Βιτζηλαίου Ελένη
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`

Το Έθιμο της Κυριακής της Τυρινής τίμησαν οι μαθητές του Ε2 με τη βοήθεια του δασκάλου τους  κ. Δημήτρη Νανά.
Τα παιδιά "άνοιξαν" φύλλο, έφτιαξαν τα τυροπιτάκια τους, τα έψησαν και όταν ήρθε η στιγμή της δοκιμής, πρόσθεσαν μέλι και τα απόλαυσαν με συμμαθητές και δασκάλους.

Pancake Day
" Η Ημέρα της Τηγανίτας" είναι ένα αγαπημένο και νόστιμο έθιμο που παρατηρείται σε πολλές  χώρες και κυρίως στο Ηνωμένο Βασίλειο και γιορτάζεται την πρώτη Τρίτη της περιόδου της νηστείας της Σαρακοστής σύμφωνα με την Καθολική παράδοση. Σε αντιπαραβολή με τη δική μας Καθαρή Δευτέρα, η Shrove Tuesday, φέτος γιορτάστηκε στις 13 Φεβρουαρίου. Η παράδοση θέλει τους  πιστούς να  καταναλώνουν αυτή την ημέρα, το γάλα, τα αυγά και το βούτυρο που έχουν απομείνει στο ψυγείο τους, πριν τη μεγάλη νηστεία που οδηγεί στο Πάσχα.
Τα παιδιά αφού έμαθαν για αυτό το νόστιμο έθιμο ανυπομονούσαν να το ...δοκιμάσουν!
Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες,  οι μαθητές του Γ2 και Δ1 έφτιαξαν τις τηγανίτες τους και τις απόλαυσαν με το δικό τους ξεχωριστό στόλισμα-topping!

Cultural Awareness projects in the English Class
Σπανού Καλλιόπη, Λιαπάκη Ελπίδα
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος