Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε  ότι  η Αστερομάδα του 3ου Δ.Σ. Αγίων Αναργύρων που αποτελείται από τις μαθήτριες  Δασκαλάκη Ελευθερία, Μπαλωτή Σπυριδούλα και Νικολοπούλου Ζαμπέτα -Ελισάβετ και τους μαθητές  Δασκαλάκη Νικόλαο, Κουτούπη Άγγελο και Κωνσταντινίδη -Μακρυγιώργο Πέτρο με την καθοδήγηση του Καθηγητή Τ.Π.Ε. του σχολείου μας, κ. Μανωλά Ιάκωβου,  κατέλαβε την 1η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην περιφέρεια Αττικής που έγινε την Κυριακή 27 Ιουνίου 2021 στην ΟΤΕ Academy.  O διαγωνισμός διοργανώνεται από τον μη κερδοσκοπικό Οργανισμό Εκπαιδευτικής  Ρομποτικής  & Επιστήμης  WRO HELLAS.

Το θέμα του φετινού διαγωνισμού στην Ανοιχτή Κατηγορία Δημοτικού ήταν " Από τον Αρχιμήδη στον Da Vinci" και οι μαθητές έπρεπε  να μελετήσουν τις κατασκευές  των δύο αυτών μεγάλων εφευρετών και να τις εξελίξουν. Σκοπός της κατασκευής  που έφτιαξαν τα παιδιά, είναι να ελέγχει αν έχει προσέλθει κάποιο πλοίο το οποίο χρειάζεται να περάσει κάτω από τη γέφυρα, και όσο δεν συμβαίνει αυτό να επιτρέπει τη διέλευση των οχημάτων πάνω στη γέφυρα. Συγκεκριμένα η κατασκευή αποτελείται από τρεις αυτοματισμούς.

Αναλυτική περιγραφή της κατασκευής, μπορείτε να διαβάσετε εδώ: http://3dim-ag-anarg.att.sch.gr/images/documents/perigrafi_kataskevis_robotikis.pdf

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η δραστηριότητα του σχολείου μας με την εκπαιδευτική ρομποτική ξεκίνησε πριν από 4 χρόνια , όταν υπό τη Διεύθυνση της κας Καραγιαννάκη Αδαμαντίας παραλάβαμε με δωρεά, ένα πακέτο εκπαιδευτικής ρομποτικής Lego Wego 2.0.  από τον WRO HELLAS . Από τότε μέχρι σήμερα συμμετέχουμε ανελλιπώς  στον Πανελλαδικό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Η αναβάθμιση του χώρου της πληροφορικής  από την κ. Καραγιαννάκη  και από τις δωρεές που πραγματοποίησε ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων, με πρόεδρο τον κ. Σίμο Μανώλη και Ταμία αρχικά ( 2018-2019), την κ. Αγαπητού  Ελένη,  και στη συνέχεια ( 2019-2020) την κ. Πετρουγάκη Χαρά αποτέλεσαν καθοριστικούς παράγοντες για τη σημερινή επιτυχία του σχολείου. Οφείλουμε επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κο Ζαλακούδη Δημήτρη,  καθώς έδωσε άμεσα λύση στο πρόβλημα της αδυναμίας αγοράς μπλουζών για τα έξι παιδιά που εκπροσώπησαν το σχολείο μας και κατ' επέκταση το Δήμο Αγίων Αναργύρων -Καματερού.

Επίσης πρέπει να ευχαριστήσουμε τον Όμιλο Σκλαβενίτη που για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, μέσα από δωρεά, μας εξασφάλισε το απαιτούμενο ποσό για την αγορά των μπαταριών που χρειαστήκαμε τόσο για τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό όσο και για τις ενδοσχολικές μας δράσεις με την εκπαιδευτική ρομποτική.

Αισθανόμαστε ιδιαίτερη χαρά που ένα δημόσιο σχολείο κατάφερε να έχει αυτή τη διάκριση που πάνω απ' όλα ανήκει στους μαθητές και τις μαθήτριες που για δύο χρόνια κατέβαλαν πολύ μεγάλη προσπάθεια, πάντα με το χαμόγελο στο πρόσωπο, και κατάφεραν να ξεπεράσουν όλα τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν τόσο κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους όσο και την ημέρα του διαγωνισμού.

Η κατασκευή των παιδιών είναι αφιερωμένη στα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821.

Μπορείτε επίσης να δείτε την παρουσίαση της κατασκευής  καθώς  και τη στιγμή της απονομής, στους  υπερσυνδέσμους που ακολουθούν:

Αξίζουν πολλά Συγχαρητήρια στην Αστερομάδα του σχολείου μας και τον δάσκαλό τους στην Πληροφορική, κ. Ιάκωβο Μανωλά!

Σας ευχαριστούμε που μας κάνατε περήφανους και  φέρατε και πάλι την έμπνευση, τη δημιουργία και την ελπίδα στο σχολείο μας!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 επισκέπτες και κανένα μέλος