Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

3ο Δημ. Σχολ. Αγ. Αναργύρων                                              Ενημερωτικό 27/3/2020

Οδηγίες στους γονείς: Εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς,

H εξ αποστάσεως εκπαίδευση στους μαθητές Α/θμιας Εκπ/σης σύμφωνα με το ΥΠΑΙΘ θα είναι προς το παρόν  ασύγχρονη και όχι σύγχρονη (τηλεκπαίδευση).  Η εξ αποστάσεως διδασκαλία συνιστά το πλέον πρόσφορο εργαλείο για να διατηρήσουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί μας την επαφή τους με την εκπαιδευτική διαδικασία στις παρούσες, έκτακτες συνθήκες που βιώνει η χώρα μας - χωρίς να αποσκοπεί στο να υποκαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση, ούτε να καλύψει τη διδακτέα ύλη.

Όπως σας έχουμε ήδη ενημερώσει, πρέπει να γίνει από τους γονείς εγγραφή των μαθητών/τριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) στο https://register.sch.gr/students/. Εξαιτίας όμως της υπερφόρτωσης των διακομιστών του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου αυτό είναι από ιδιαίτερα δύσκολο έως αδύνατο αυτό το χρονικό διάστημα. Το ίδιο δύσκολο είναι και για μας τους εκπαιδευτικούς.

Παρόλα αυτά δημιουργήσαμε μαθήματα:

1. Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-class όπου ήδη έχουν αναρτηθεί εργασίες για τους μαθητές. Μπορείτε να τα δείτε άμεσα εδώ:

Σε α΄ φάση τα περισσότερα μαθήματα θα είναι ανοικτά και δεν απαιτείται η εγγραφή του παιδιού σας στο ΠΣΔ. Επίσης προς το παρόν λόγω της δυσκολίας πρόσβασης αναρτώνται εργασίες με αργούς ρυθμούς. Όμως σε β΄ φάση τα μαθήματα θα κλειδωθούν και θα είναι προσβάσιμα σε όσους έχουν κωδικό πρόσβασης. Γι’ αυτό απαιτείται να κάνετε, μόλις μπορέσετε, την εγγραφή του παιδιού στο ΠΣΔ, με τον τρόπο που σας έχουμε πει. Οι φάκελοι αφορούν σε μαθήματα της κάθε τάξης ή του κάθε τμήματος. Ανοίγοντας το κάθε μάθημα θα βρείτε αριστερά διάφορες επιλογές. Από εκεί θα φτάσετε στο αναρτημένο υλικό.

1. Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-me έχουν αναρτηθεί τα μαθήματα της Πληροφορικής. Αυτοί οι φάκελοι (κυψέλες όπως λέγονται) είναι κλειστοί. Πρόσβαση έχουν μόνο όσοι έχουν πάρει κωδικό στο Π.Σ.Δ. Επίσης στην ίδια πλατφόρμα βρίσκεται κλειστός ο φάκελος (κυψέλη) του Τμήματος Ένταξης. Θα χρειαστεί να κάνετε τουλάχιστον μια φορά σύνδεση στην πλατφόρμα e-me.edu.gr για να μπορέσει να σας αναζητήσει ο εκπαιδευτικός και να σας προσκαλέσει στο μάθημα – κυψέλη του.

Όσοι έχετε πάρει τον κωδικό από το Π.Σ.Δ. μπορείτε να μπείτε σε όλα τα μαθήματα.

Για τον τρόπο με τον οποίο θα επιστρέφονται οι εργασίες στους εκπ/κούς και θα γίνεται η διόρθωσή τους, θα ενημερωθείτε από τους ίδιους.

Είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση για όλους μας και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε!!!

Καλή Αρχή!!!

Η Δ/ντρια του 3ου Δ.Σ.Α.Α.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος