Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου γιορτάζεται σε όλο τον κόσμο η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, ημέρα γενεθλίων του  Δανού παραμυθά Hans Christian Andersen. Τα παραμύθια του διαπνέονται από γλυκιά μελαγχολία, συγκίνηση και ειλικρίνεια ενώ οι περισσότεροι ήρωες του είναι φτωχοί και αδικημένοι άνθρωποι με ασυνήθιστα ψυχικά χαρίσματα, μεγαλοψυχία, θάρρος  και ευγένεια. Αυτή την ημέρα επιλέξαμε να στείλουμε κι εμείς το δικό μας μήνυμα αγάπης και αλληλεγγύης  στα παιδιά της Ουκρανίας, αυτή την ημέρα θελήσαμε  να ακουστεί και η φωνή των μαθητών μας για ειρήνη σε  όλο τον κόσμο. Τα παιδιά σχημάτισαν το σήμα της ειρήνης στην αυλή του σχολείου, απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν και  ζωγράφισαν, έγραψαν τα  δικά τους μηνύματα, κρέμασαν κορδέλες με  περιστέρια και ευχές για την ειρήνη,  στην ελιά του σχολείου.

"Θέλουμε ειρήνη! Όχι πόλεμο!" φωνάξαμε όλοι μαζί.

'Όταν διαβάζουμε, το μυαλό μας βγάζει φτερά

όταν γράφουμε, τα δάχτυλά μας τραγουδούν.

Όταν μοιραζόμαστε λέξεις, οι φωνές μας

γίνονται η μουσική του μέλλοντος,

ειρήνη, χαρά και φιλία,

μια μελωδία ελπίδας!

"The Music of Words' by Margaret Engle

"All we need is ... Give Peace a chance!"

"ΕΙΡΗΝΗ" θεατρικό δρώμενο ( Γ1)                                                Η Γκουέρνικα της Ειρήνης (Β2)

Τ' όνειρο του παιδιού είναι η ειρήνη.

Τ' όνειρο της μάνας είναι η ειρήνη.

Τα λόγια της αγάπης κάτω απ' τα δέντρα

είναι η ειρήνη.

'ΕΙΡΗΝΗ" Γιάννης Ρίτσος, 1953

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~