Νοέμβριος 2019 - Μάρτιος 2020

Στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπ/σης  και ευαισθητοποίησης των παιδιών  για τη σημασία των λαχανικών στη διατροφή  μας,οι μαθητές των τμημάτων  Β2',  Γ1 και Γ2, Δ1 και Δ2' ασχολήθηκαν με τον οργανικό κήπο του σχολείου μας.

Φύτεψαν μαρουλάκια, κρεμμυδάκια, κουνουπίδια  και λάχανα και ομόρφυναν τον κήπο του σχολείου μας με αρωματικά βότανα και φυτά. Οι πανσέδες τα κυκλάμινα, οι βιολέτες έδωσαν χρώμα και άρωμα στην αυλή του σχολείου. Τα παιδιά αγκάλιασαν τον κήπο με πολλή αγάπη και φροντίδα, σκάλισαν και  πότισαν τα λαχανικά και τα φυτά και όταν ήρθε η ώρα της συγκομιδής έφτιαξαν πολύχρωμες, θρεπτικές σαλάτες και τις μοιράστηκαν με τους μαθητές όλων των τμημάτων του σχολείου.

" Ήταν το πιο θρεπτικό και το πιο νόστιμο σνακ που μοιραστήκαμε ποτέ στο σχολείο!!" αυτό έλεγαν με πολλή χαρά και πολλή ....όρεξη!!!"

Η Εύη και η Λία ζωγράφισαν την πινακίδα του σχολικού κήπου!

Και του χρόνου παιδιά!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος