Οι φιλικές προς  το περιβάλλον δράσεις  συνεχίζονται και φέτος στο σχολείο μας με την ενεργή και ενθουσιώδη συμμετοχή των μαθητών μας.

Πόσο μάλλον όταν τους περιμένει ένα έπαθλο,το Πράσινο Βραβείο  για την ειλικρινή τους προσπάθεια και την οικολογική  τους  ευαισθησία.

Αναφέρουμε ενδεικτικά 2 απ΄αυτές τις δράσεις :

α) την ανακύκλωση μπαταριών:τα παιδιά συγκεντρώνουν όσες περισσότερες , χρησιμοποιημένες μπαταρίες μπορούν σε ειδικά, χάρτινα  κουτάκια ανακύκλωσης που έχουν κατασκευάσει τα ίδια και  βραβεύονται ανάλογα με το συνολικό αριθμό μπαταριών που έχουν συγκεντρώσει ανά τμήμα.

β) την  ανακύκλωση πλαστικών και γυάλινων μπουκαλιών  για το Κέντρο Ανακύκλωσης του δήμου Αγίων Αναργύρων. Τα παιδιά δεν ξεχνούν και τα κουτάκια αλουμινίου.

Εξάλλου η οικολογική συνείδηση καλλιεργείται σε μικρούς και μεγάλους μέσα από έξυπνες, επαναλαμβανόμενες ομαδικές δράσεις.

"Η Οικολογία δεν είναι lifestyle, είναι συμπεριφορά!"είναι  το motto των μαθητών μας.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος