2 Απριλίου Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Κάθε χρόνο τέτοια ημέρα στο σχολείο μας γίνεται αφιέρωμα στο παιδικό βιβλίο με αφηγήσεις, τραγούδια και δρώμενα με επίκεντρο τη βιβλιοθήκη μας.

Φέτος το αφιέρωμα στα βιβλία έγινε διαδικτυακά, μέσω της εκπαιδευτικής ηλεκτρονικής  πλατφόρμας  e class.

Tα παιδιά συμμετείχαν σε δημιουργικές δράσεις για το βιβλίο με την προτροπή των δασκάλων τους:

• ξεφύλλισαν τις σελίδες των ηλεκτρονικών βιβλίων, e books
  • ξαναδιάβασαν τα αγαπημένα τους βιβλία
  • ανακάλυψαν βιβλία σε κάποια γωνιά του σπιτιού, που δεν είχαν το χρόνο να διαβάσουν πριν
  • τα φωτογράφισαν και τα πρότειναν στους συμμαθητές τους  (Ε & Στ τάξεις)

• παρακολούθησαν την ταινία "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" και έφτιαξαν τις δικές τους αφίσες Δ,Ε,Στ τάξεις

Αλλά και μακέτες!!

• εμπνεύστηκαν από τους ήρωες των βιβλίων και έφτιαξαν ζωγραφιές και κατασκευές τις οποίες έστειλαν στην ηλεκτρονική τους τάξη.

Ενδεικτικά αναφέρουμε τους μαθητές της Β2 τάξης: τα παιδιά άκουσαν το παραμύθι της Κατερίνας Χαδουλού "Ο σκαντζόχοιρος που ήθελε να τον χαϊδέψουν" και το " Θα σ'αγαπώ ότι κι αν γίνει "της Debi Gliori  στην ηλεκτρονική  βιβλιοθήκη του Μικρού Αναγνώστη,  και έπειτα αποτύπωσαν τη φιλία και τον "Ουρανό της Αγάπης"  στις ζωγραφιές τους. Έφτιαξαν ακόμη και την τρισδιάστατη χελωνίτσα Καρέτα Καρέτα στα πλαίσια του μαθήματος για τη ζωή στη θάλασσα.

Μπορείς να δεις διάφορες ιδέες στον παρακάτω σύνδεσμο. Θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα. Πάτησε εδώ:

ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος