Στα πλαίσια της προσπάθειας να βοηθήσουμε  τα παιδιά να κατανοήσουν πόσο σημαντικό είναι να συνυπάρχουν αρμονικά στο σχολικό περιβάλλον συνεχίζουμε και φέτος τις δράσεις "Υιοθεσία μικρών μαθητών από μεγάλους" και τα "Παιχνίδια συνεργασίας". Στόχος είναι να καλλιεργήσουμε την αρετή της  ενσυναίσθησης  στα παιδιά,της συναισθηματικής ταύτισης δηλαδή με ένα άλλο άτομο, αυτό του συμμαθητή τους στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Τα παιδιά μαθαίνουν να συνεργάζονται βοηθώντας το ένα το άλλο για να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα, της νίκης σε ένα παιχνίδι ή της ολοκλήρωσης μιας  ομαδικής δραστηριότητας. Στόχος είναι  να καλλιεργηθούν στους μαθητές αξίες  όπως είναι η αποδοχή και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, η συνεργασία και η αλληλεγγύη, η φιλία και η προσφορά.

Οι μαθητές της Α΄τάξης υιοθετήθηκαν από τους μαθητές της  Στ' ενώ οι μαθητές της Β΄από την Ε΄τάξη.Τα παιδιά της Γ΄και Δ΄συμμετέχουν σε ομαδικές δραστηριότητες και παραδοσιακά παιχνίδια.

.

Η χαρά των παιδιών το παιχνίδι, η ικανοποίηση ότι μαθαίνουν να συνεργάζονται αρμονικά, η δική μας χαρά.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος