Ο εθισμός στη χρήση του διαδικτύου είναι μια δυσάρεστη πραγματικότητα για τα παιδιά και τους εφήβους.

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών υλοποίησε το πρόγραμμα ΑΡΙΑΔΝΗ  με το οποίο καταρτίστηκαν Επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας για το φαινόμενο εθισμού των εφήβων στο διαδίκτυο.

Ένας από αυτούς τους επιστήμονες επισκέφτηκε το σχολείο μας την Παρασκευή 19/4/2019. Συνομίλησε με τους μαθητές της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης.

Τους παρουσίασε τα θετικά αλλά και τα αρνητικά της χρήσης του διαδικτύου.Μίλησε για τους κινδύνους ενώ τα παιδιά υπέβαλλαν πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις. Είχε προηγηθεί προετοιμασία των παιδιών από τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων με τη συμπλήρωση ερωτηματολογίων τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Αγγλικά μια που η συγκεκριμένη δράση συνδέεται και με το 5ο και τελευταίο θέμα του προγράμματος ERASMUS+ του σχολείου μας, Internet Safety.

Tα συμπεράσματα πολλά και ενδιαφέροντα. Κυρίως όμως διαπιστώσαμε ότι τα σημερινά παιδιά, αν και εξοικειωμένα με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δε συνειδητοποιούν τους  σοβαρούς κινδύνους που διατρέχουν, όντας χρήστες του διαδικτύου.

Ελπίζουμε η σημερινή δράση να τους προβλημάτισε, ώστε να είναι πάντα προσεκτικοί με όσα τους προσφέρει το διαδίκτυο.

Στο τέλος της παρουσίασης τα παιδιά τον ευχαρίστησαν προσφέροντας του μια κάρτα γεμάτη χρώματα και πασχαλινές  ευχές!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 επισκέπτες και κανένα μέλος