Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου, οι μαθητές μας  ετοίμασαν ένα αφιέρωμα για την ημέρα αυτή, την Παρασκευή 10 Ιουνίου στην αυλή του σχολείου. Ήταν μια καλοκαιρινή γιορτή για την προστασία του περιβάλλοντος με σύνθημα, '' Μια μικρή πράξη μπορεί να κάνει τη μεγάλη διαφορά". Πραγματοποιήθηκαν πολλές μικρές πράσινες δράσεις από τα παιδιά, που όπως μπορείτε να διαβάσετε και να δείτε στις φωτογραφίες που ακολουθούν, συμβάλλουν στην περιβαλλοντική αλλά και κοινωνική ευαισθητοποίηση μικρών και μεγάλων.

• Φροντίδα του σχολικού κήπου, με την καλλιέργεια λαχανικών, αρωματικών και καλλωπιστικών φυτών.
  • Εικαστικές δημιουργίες  με ανακυκλώσιμα υλικά (πίνακες με θέμα το φυσικό περιβάλλον, μακέτες, μολυβοθήκες)
  • Projects που ευαισθητοποιούν τα παιδιά για τα είδη ζώων που απειλούνται με αφανισμό (ενημερωτικές αφίσες, ταΐστρες & φωλιές πουλιών )
  • Έργα των παιδιών με προτάσεις  για ένα καλοκαίρι με καθαρές ακτές
  • Χορευτικό δρώμενο με θέμα την ανακύκλωση και σύνθημα "Μειώνω, Επαναχρησιμοποιώ, Ανακυκλώνω"
  • Παρουσίαση Αγγλικού τραγουδιού από τους μικρούς μαθητές της Α,Β και Γ τάξης
  • Υγιεινό γεύμα με φρούτα και λαχανικά της εποχής, ζυμωτό ψωμί φτιαγμένο από τα ίδια τα παιδιά και σπιτική λεμονάδα
  •  Διοργάνωση σχολικού bazaar από τους μαθητές του Ολοήμερου τμήματος με χειροποίητες δημιουργίες, βραχιολάκια φιλίας, μπισκοτάκια και cupcakes το οποίο εμπλουτίστηκε με βιβλία και παιχνίδια που μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν. Τα  έσοδα από το σχολικό bazaar θα διατεθούν στην φιλανθρωπική δράση "Ο Άλλος Άνθρωπος -Κοινωνική Κουζίνα".

''Τα μικρά παιδιά μπορούν να διδάξουν τους μεγάλους πραγματικά μαθήματα ζωής ! "

10 Ιουνίου 2022

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 5 επισκέπτες και κανένα μέλος