Στην Ελλάδα η Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού γιορτάζεται στις 11 Δεκεμβρίου, γενέθλια ημέρα της UNICEF που ιδρύθηκε στις 11 Δεκεμβρίου 1946 για να βοηθήσει αρχικά τα παιδιά της Ευρώπης, Μέσης Ανατολής και Κίνας μετά το τέλος του Β΄Παγκοσμίου Πολέμου.

Η Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού γεννήθηκε το 1989 με στόχο να προστατέψει τα δικαιώματα και τις ελευθερίες των παιδιών όλου του κόσμου: δικαίωμα στην υγεία και αξιοπρεπή διαβίωση, στην παιδεία και στη μόρφωση,ελευθερία να ονειρεύoνται και να διεκδικούν τα όνειρά  τους.

Στο σχολείο μας κάναμε ένα μικρό αφιέρωμα στην ημέρα αυτή με μικρές χαρούμενες δράσεις: τα παιδιά τραγούδησαν το Τραγούδι της Φιλίας με τη μουσικό του σχολείου μας κ.Αναστασία Νικολακάκη, παρουσίασαν τη Χάρτα με τα Δικαιώματα του παιδιού, έγραψαν μηνύματα φιλίας σε πολύχρωμα μπαλόνια, έφτιαξαν  αφίσες με Irish wishes και έκαναν ακόμη και body painting στους συμμαθητές τους και στις  δασκάλες τους! Ήταν ένα όμορφο, χαρούμενο πρωϊνό για όλους, μικρούς και μεγάλους.

Ας μην ξεχνάμε όμως  τα λόγια του Αντώνη Σαμαράκη , "Όταν έστω κι ένα μόνο παιδί στερείται τα δικαιώματά του, τότε ακυρώνεται η έννοια "δικαιώματα του ανθρώπου".Τα παιδιά χρειάζονται την αγάπη μας και τη φροντίδα μας όχι μόνο την ημέρα του παιδιού στις 11 Δεκεμβρίου αλλά όλες τις ημέρες του χρόνου..."

Ηappy Children's Day!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος