Αγαπητοί γονείς

Ενόψει της επανέναρξης των δια ζώσης μαθημάτων στα Δημοτικά Σχολεία από τη Δευτέρα 11-1-2021 σύμφωνα με την απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την δυνατότητα διαφοροποιημένης προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών/τριών του σχολείου μας σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα.

Για  την αποφυγή συγχρωτισμού και διασποράς του ιού COVID -19, η πρωινή προσέλευση (8.00-8.15) αλλά και η αποχώρηση  των μαθητών  των Α΄ Β΄&  Γ΄ τάξεων γίνεται από την κεντρική είσοδο του σχολείου ενώ παράλληλα οι μαθητές των Δ' Ε' & ΣΤ' τάξεων εισέρχονται και αποχωρούν από την είσοδο αυτοκινήτων, όπως  ήδη γίνεται από την έναρξη των μαθημάτων του φετινού σχολικού έτους.

Όσον αφορά στην αποχώρηση των μαθητών κατά τη λήξη των μαθημάτων έχει γίνει μέριμνα για διαφοροποίηση στην ώρα αποχώρησης.

Συγκεκριμένα:

•  Οι μαθητές της Α΄ τάξης  θα αποχωρούν και θα παραλαμβάνονται από τους  γονείς/κηδεμόνες τους στις  13.05,   οι μαθητές της Β' τάξης στις 13.10  ενώ  οι μαθητές της Γ' τάξης, στις 13.15 από την κεντρική είσοδο του σχολείου.
  • Οι μαθητές των Δ' Ε' & ΣΤ΄ τάξεων θα αποχωρούν σταδιακά από την είσοδο των αυτοκινήτων στις 13.15 με  την καθοδήγηση  των υπεύθυνων εκπαιδευτικών: αποχωρούν  πρώτα οι μαθητές της Δ' τάξης, ακολουθούν οι μαθητές της Ε΄ και η αποχώρηση ολοκληρώνεται με τους μαθητές της Στ΄ τάξης.

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες να τηρούν όλα τα μέτρα πρόληψης και προστασίας κατά την παραλαβή των παιδιών από το σχολείο: τήρηση αποστάσεων, σωστή χρήση μάσκας, άμεση αποχώρηση, αποφυγή παραμονής στον εξωτερικό χώρο του σχολείου.

Παράλληλα διατηρούνται όλα τα μέτρα πρόληψης  και προστασίας όπως αυτά έχουν διαμορφωθεί από την αρχή της φετινής σχολικής χρονιάς σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του Υπουργείου Παιδείας, όπως η υποχρεωτική χρήση μάσκας στους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του σχολείου από μαθητές και εκπαιδευτικούς, η τήρηση αποστάσεων, η εφαρμογή διαφορετικών διαλειμμάτων, η συχνή χρήση αντισηπτικών στις αίθουσες και τα διαλείμματα, οι σχολαστικοί καθαρισμοί όλων των χώρων του σχολείου, εργαστήρια πληροφορικής, μουσικά όργανα κ.ά.

Δείτε ξανά την "Επιστολή προς τους γονείς με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς" στις Ανακοινώσεις

όπου γίνεται διεξοδική αναφορά στα μέτρα πρόληψης και προστασίας για την ασφαλή και ομαλή λειτουργία του σχολείου.

Σχετικά με τη λειτουργία του κυλικείου του σχολείου μας , σας ενημερώνουμε ότι θα συνεχίσει τη λειτουργία του με όλα τα ειδικότερα μέτρα για προσαρμοσμένη λειτουργία των κυλικείων σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ ( όπως ελεγχόμενος  αριθμός μαθητών, παραλαβή γευμάτων σε κλειστές συσκευασίες κ.α.)

Αγαπητοί γονείς

Κοινή διαπίστωση όλων μας είναι ότι το σχολείο είναι το φυσικό περιβάλλον των παιδιών και των δασκάλων τους  και η δια ζώσης διδασκαλία είναι αναντικατάστατη. Η δυνατότητα να διατηρήσουμε το σχολείο μας ανοιχτό, εν μέσω αυτής της πρωτόγνωρης κατάστασης που όλοι βιώνουμε,  θα είναι αποτέλεσμα της κοινής μας προσπάθειας, καλής συνεργασίας και κατανόησης.

Σας ευχόμαστε  το 2021 να είναι μια Καλή και Ευλογημένη Χρονιά  με υγεία και  χαρά, δύναμη και πίστη, υπομονή και επιμονή, ελπίδα και δημιουργία. Το χαμόγελο και η ξενοιασιά να λάμψουν και πάλι στα προσωπάκια  των παιδιών!

Ο  Σύλλογος Διδασκόντων

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 9 επισκέπτες και κανένα μέλος