Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα - ΙΒΒΥ το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της λογοτεχνίας για παιδιά και νέους. Το 2024 υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα της Ιαπωνίας.

"Διασχίστε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας!

Οι ιστορίες ταξιδεύουν πάνω στα σύννεφα,
λαχταρώντας ν’ ακούσουν
το χαρούμενο χτύπημα της καρδιάς σας".

μας καλεί η συγγραφέας Eiko Kadono, νικήτρια του Hans Christian Andersen Award 2018 και  η εικονογράφος Nana Furiya με την αφίσα που φιλοτέχνησε.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε αυτή τη γιορτή, τη γιορτή του βιβλίου με πολλές και ωραίες δράσεις. Οι ήρωες των βιβλίων ζωντάνεψαν μέσα από τα μάτια των παιδιών. Τα παραμύθια του δάσους  και  αγαπημένες ιστορίες  ξεδιπλώθηκαν μέσα από ευφάνταστες αφηγήσεις και ζωγραφιές  αλλά και εντυπωσιακές κατασκευές.  Ο  Μικρός  Πρίγκιπας και το αγαπημένο του τριαντάφυλλο υποδέχτηκαν την Λίζα, δασκάλα τώρα  στο σχολείο μας,  μαθήτρια τότε, τότε που σαν παιδί είχε γράψει το δικό της μήνυμα για τη γιορτή του βιβλίου, τη γιορτή του 2009..

«Κάποτε ήταν ένας βασιλιάς που είχε μια μεγάλη βιβλιοθήκη, γεμάτη βιβλία. Δεν είχε πάει ποτέ στη βιβλιοθήκη να διαβάσει βιβλία κι έτσι τα βιβλία ένιωθαν πολλή μοναξιά.Μια μέρα λοιπόν ένα βιβλίο άρχισε να κλαίει κι όταν το άκουσε ο βασιλιάς πήρε μια απόφαση: αποφάσισε να ανοίξει το παλάτι του και να αφήσει όλα τα παιδιά της πόλης να μπουν και να πάρουν βιβλία να διαβάσουν. Από τότε τα βιβλία ένιωθαν χαρούμενα και είχαν πάντα παρέα ένα παιδί.»

Γι’ αυτό κι εμείς ας μην ξεχνάμε να διαλέγουμε ένα βιβλίο για συντροφιά από τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας κάθε Τρίτη και Πέμπτη,  έτσι παιδιά;

Τα βιβλία μας κάνουν να ονειρευόμαστε, παιδιά. Tα βιβλία μας ταξιδεύουν.

Τα βιβλία είναι παράθυρο στον κόσμο.

Ένα βιβλίο σε περιμένει ! Βρες το!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος