Στις αρχές Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε προγραμματισμένη εκπαιδευτική επίσκεψη στο σχολείο Sprakskolan στην πόλη Umea της Σουηδίας. από τη Διευθύντρια του σχολείου μας Καραγιαννάκη Αδαμαντία και τους εκπαιδευτικούς Κάπουα Δημήτρh και Σπανού Καλλιόπη. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+  με σκοπό την ανταλλαγή καλών πρακτικών στις μεθόδους διδασκαλίας  και παιδαγωγικής προσέγγισης των μαθητών.

Ενημερωθήκαμε για το εκπαιδευτικό σύστημα της Σουηδίας ,για τα δημόσια και ανεξάρτητα σχολεία "free schools" και παρακολουθήσαμε μει αρκετό ενδιαφέρον και έκπληξη, σε αρκετές περιπτώσεις,την ευελιξία των εκπαιδευτικών τόσο στην εφαρμογή του προγράμματος σπουδών όσο και στην προσέγγιση των όποιων συμπεριφορών των μαθητών.Μια πραγματικά μοναδική εμπειρία, πραγματικά μοναδικές εικόνες που θα μοιραστούμε με τους μαθητές μας και τους συναδέλφους μας.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 11 επισκέπτες και κανένα μέλος