Στα πλαίσια της ανταλλαγής των μασκότ των σχολείων μας οι μικροί μαθητές μας καλωσόρισαν τον Finn Mc Cool τον γίγαντα της Ιρλανδίας και έμαθαν πολλά για τους θρύλους της Ιρλανδίας όπως αυτόν για την ιστορία του Finn Mc Cool and the Giants? Causeway , ο Φιν Μακ Κούλ και το Πέρασμα των Γιγάντων.
Παίρνοντας για παράδειγμα τη γέφυρα που έφτιαξαν οι γίγαντες και ένωσαν την Βόρεια Ιρλανδία με τη Σκωτία σύμφωνα με το θρύλο, οι μαθητές μας «έχτισαν» τις δικές τους γέφυρες και συμμετείχαν στο διαγωνισμό ?Build your own bridge of friendship- Χτίσε τη δική σου γέφυρα φιλίας?. Οι γέφυρες που έφτιαξαν τα παιδιά ήταν πραγματικά μοναδικές με αποτέλεσμα όλα τα παιδιά να πάρουν την ?. πρώτη θέση κερδίζοντας από μία κονκάρδα με το μήνυμα: «Οι γέφυρες είναι ένα απλωμένο χέρι φιλίας, πάντα να χτίζεις γέφυρες φιλίας αλλά να διαλέγεις ποιες θα διασχίζεις».
Υ.Γ .Ευτυχώς τα παιδιά δεν τις γκρέμισαν μετά το τέλος του διαγωνισμού όπως έκαναν οι γίγαντες σύμφωνα με τον Ιρλανδικό θρύλο!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος