Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ πραγματοποιήθηκε η τρίτη εκπαιδευτική συνάντηση στο σχολείο POKRIN KRISTILLINEN KOULOU στο Πόρι της Φινλανδίας. Στη συνάντηση συμμετείχαν και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας οι οποίοι πήραν μέρος σε επιμορφωτικές δράσεις σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα της Φινλανδίας, το οποίο θεωρείται ως το καλύτερο και αποτελεσματικότερο εκπαιδευτικό σύστημα στον κόσμο, αλλά και σε ανάλογες δράσεις σχετικές με τα καινοτόμα προγράμματα που εφαρμόζoνται σε πολλά σχολεία της Φινλανδίας. όπως το πρόγραμμα Young Leadership.
Οι ίδιοι δίδαξαν το μύθο του Δαίδαλου και του Ίκαρου με βιωματικό τρόπο στους μικρούς μαθητές καθώς και ελληνικούς χορούς και παραδοσιακά παιχνίδια.
Η υποδοχή του Φινλανδικού σχολείου στην ελληνική αποστολή που συμμετείχε στη συνάντηση ήταν συγκινητική και εξαιρετικά φιλική. Thank you Finland for the unforgettable moments you shared with us! (Διαβάστε περισσότερα στην κατηγορία ERASMUS)

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 7 επισκέπτες και κανένα μέλος