Aγαπητοί γονείς

Αγαπητά μας παιδιά

Ο  Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς  2021-2022 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 13 Σεπτεμβρίου και ώρα 8.30΄ π.μ. στον αύλειο χώρο του σχολείου, χωρίς τη συνοδεία γονέων. Επιτρέπεται η συνοδεία από έναν γονέα ή κηδεμόνα μόνο για τους μαθητές της Α΄ τάξης.

Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα για την αποφυγή διασποράς του Covid-19  με την επίβλεψη της Δ/ντριας , του Υποδ/ντή και των εκπαιδευτικών του σχολείου. Για την αποφυγή συγχρωτισμού, η προσέλευση των μαθητών θα γίνεται και από τις  δύο εισόδους  του σχολείου. Συγκεκριμένα οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης  θα εισέρχονται από την κεντρική είσοδο ενώ παράλληλα οι μαθητές της  Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης  από την είσοδο των αυτοκινήτων.

Η χρήση της μάσκας παραμένει  υποχρεωτική τόσο κατά την προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών όσο και κατά την παραμονή τους στις αίθουσες  και στο προάυλιο, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του ΥΠΑΙΘ.

Οι μαθητές οφείλουν να φέρουν βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος self-test τη Δευτέρα (την ημέρα του αγιασμού) και την Πέμπτη, κατ' εξαίρεση για την  πρώτη εβδομάδα  λειτουργίας του σχολείου. Από την επόμενη εβδομάδα, οι μαθητές οφείλουν  να φέρουν βεβαιώσεις  self-test κάθε Τρίτη και Παρασκευή. Ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος πρέπει  να πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Εξαιρούνται της υποχρέωσης διενέργειας self test τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου εξαμήνου.

( Βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος (Σχολική κάρτα)- εκδίδεται από την πλατφόρμα self-testing.gov.gr)

Μετά τον αγιασμό οι μαθητές θα πάρουν τα βιβλία τους  και γραπτές ενημερώσεις  για τη λειτουργία του σχολείου και στη συνέχεια θα αποχωρήσουν (ώρα αποχώρησης: 9.30΄).

Η Πρωινή (7:00 - 8:00) και η απογευματινή ζώνη του Ολοήμερου σχολείου (13:15 - 16:00)  θα λειτουργήσει κανονικά από την Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου.

Χορήγηση γονικών αδειών στην είσοδο του σχολείου.

Η Διευθύντρια & ο Σύλλογος διδασκόντων σας ευχόμαστε

Καλή και Δημιουργική Σχολική Χρονιά!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος