Το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ "in omnibus omnia est" ολοκληρώθηκε μετά από 3 χρόνια δημιουργίας, δράσης, ανταλλαγής καλών πρακτικών, γνώσεων και  πολύτιμων εμπειριών. Μαθητές και εκπαιδευτικοί έμαθαν πολλά, αλλά και μοιράστηκαν πολλά με τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά σχολεία που συμμετείχαν στο σχέδιο.

Θα θέλαμε να σταθούμε όμως στην τελευταία συνάντηση που έγινε στο σχολείο Saints and Scholars στην πόλη Armagh της Β. Ιρλανδίας και στα συγκινητικά λόγια του κεντρικού συντονιστή του προγράμματος Halbe Hageman,  ο οποίος έκανε ιδιαίτερη αναφορά στη συνεισφορά του ελληνικού σχολείου στην εφαρμογή του προγράμματος. Αναφέρθηκε στη γιορτή υποδοχής του σχολείου μας λέγοντας μεταξύ άλλων:

" Το δικό μας καλωσόρισμα-των Ολλανδών- έγινε με το μυαλό μας,  των Ελλήνων όμως έγινε με την καρδιά τους! Η υποδοχή στην Αθήνα ήταν λαμπρή! Τι σπουδαία παρουσίαση στην αυλή του σχολείου, εκεί που μας μυήσατε στον ελληνικό πολιτισμό!Κι έπειτα, το φύτεμα της ελιάς στην αυλή του σχολείου..τι εξαιρετική ιδέα!

Η ελιά του Erasmus έγινε το σύμβολο του προγράμματος μας, έγινε ο συνδετικός κρίκος μεταξύ των χωρών μας, σαν την ελιά που δώρισε η Παλλάδα Αθηνά στους Έλληνες. Είναι ένα σύμβολο που θα παραμείνει αναλλοίωτο στο πέρασμα του χρόνου, ακόμα κι αν το πρόγραμμά μας σβήσει μέσα στην αχλή της ιστορίας"

Συνέχισε λέγοντας ότι " η επιτυχία του προγράμματος οφείλεται κατά ένα μεγάλο μέρος στους απογόνους του Περικλή.  Η συνεισφορά του ελληνικού σχολείου  σ' αυτή την επιτυχία είναι ανεκτίμητη".

Έκλεισε  την ομιλία του με τα λόγια του Νίκου Καζαντζάκη για τον ιδανικό δάσκαλο:

" Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του.Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας τον μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες".

Τα είχε διαβάσει σε μία ανάρτηση μας στην ιστοσελίδα του προγράμματος,όπως είπε αργότερα.

Πόσο τιμητικό αλήθεια για το σχολείο μας να λήξει το πρόγραμμα με τον δικό μας Νίκο Καζαντζάκη!

Η ελιά του Erasmus στο σχολείο μας, σήμερα,  Οκτώβριος  2019!

Το φύτεμα της ελιάς τον  Μάιο του 2017 από τον κ. Αδάμη Προκόπη και τον κ.Halbe Hageman, τον Ολλανδό συντονιστή του προγράμματος μετά από πρόταση της διευθύντριας του σχολείου μας κ. Αδαμαντίας Καραγιαννάκη.

Erasmus Days 2019 δίπλα στην ελιά μας!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος