Blended mobility-Μικτή κινητικότητα εκπαιδευτικών και μαθητών στη Β.Ιρλανδία, Queen's University, Belfast

Η τελευταία συνάντηση του Ευρωπαϊκού μας προγράμματος  πραγματοποιήθηκε στo σχολείο Saints and Scholars,Ιntegrated Primary & Nursery school,στην πόλη Armagh της Βόρειας Ιρλανδίας, το διάστημα 18-24 Μαίου 2019.

Mετά τη συγκινητική γιορτή υποδοχής, έγινε παρουσίαση του Εκπαιδευτικού συστήματος της Β.Ιρλανδίας και στη συνέχεια μας δόθηκε η δυνατότητα να παρακολουθήσουμε καινοτόμα προγράμματα και διαφορετικές διδακτικές πρακτικές που εφαρμόζονται στο συγκεκριμένο σχολείο.

Αξίζει να αναφέρουμε τα πιο σημαντικά όπως  το PATHS ~Τα Μονοπάτια, στοχεύοντας στη συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών και στην καλλιέργεια της ενσυναίσθησης,το Robotics and Education Workshop, Green Screening, Practical Maths, Internet Safety Workshop,,Εξωτερικό περιβάλλον και Μάθηση, Sensory circuits~ εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ενεργοποίηση των αισθήσεων σε παιδιά με αυτισμό και μαθησιακές δυσκολίες,Peer massage programme.

Είχαμε επίσης την ευκαιρία να ξεναγηθούμε σε ιστορικά και πολιτιστικά αξιοθέατα της Β.Ιρλανδίας όπως είναι το Giants' Causeway, το Dunluce Castle, The Titanic Museum, The Queen's University  αλλά και το τείχος της πόλης του Belfast.

Φεύγοντας από την Ιρλανδία κρατήσαμε  το motto του σχολείου "It takes a world of difference to make a different world" .

Σύμφωνα με τη διευθύντρια του σχολείου αυτό είναι το κύριο μέλημά της: η ενσωμάτωση των μαθητών που προέρχονται από διαφορετικά κοινωνικά στρώματα με διαφορετικές,πολιτισμικές και θρησκευτικές καταβολές κάτω από την ίδια σχολική στέγη τώρα, αλλά  και μέσα σε έναν υγιή κοινωνικό ιστό αργότερα.

Irish pupils making friendship bracelets for their Greek friends.

Ιρ

An Irish Blessing from the Irish school to say farewell to all!

Thank you Ireland!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος